آموزش

مفاهیم اولیه در مورد الکتروپمپ های سانتریفوژ:

الکتروپمپ :

وسیله ای برای افزایش فشار آب یا سیال غیر از آب می باشد. الکتروپمپ ها از دو قسمت اصلی الکتروموتور که یک موتور الکتریکی است و پمپ، که قسمت در تماس با سیال می باشد تشکیل می شوند.

دبی :

مقدار گذر آب عبوری از پمپ را دبی پمپ می گویند. بطور کلی میزان دبی عبوری از پمپ، به قطر پروانه و میزان سرعت شفت ارتباط دارد.

هد :

در صورتی که دهانه خروجی الکتروپمپ ، به سمت هوا و کاملا قائم قرار بگیرد و پمپ روشن بشود، ارتفاعی که آب یا سیال دیگر در حال پمپاژ، بالا می رود را هد پمپ در آن دبی می گویند. به طور کلی ، با افزایش دبی ، هد پمپ کاهش می یابد و دلیل آن اینست که الکتروپمپ باید مقدار بیشتری آب را پمپاژ نماید و به همین دلیل مقدار افزایش فشار اعمال شده به واحد آب کم تر می شود.

رابطه بین دبی و هد پمپ بصورت شکل زیر می باشد:

Head VS flow

 

 

 

 

 

 

بهترین نقطه بازدهی (BEP):

دو تعریف برای بهترین نقطه بازدهی پمپ ارائه شده است:

  • نقطه ای که توان خروجی پمپ ، نزدیک ترین فاصله را با توان ورودی دارد.
  • نقطه ای که شفت پمپ کمترین میزان لرزش را احساس می نماید.

توان ترمزی :

میزان واقعی توان ورودی به پمپ، نه توان ورودی به الکتروموتور ، توان ترمزی گفته می شود. در سیستم SI توان معمولا به وات یا کیلووات و در سیستم آمریکایی به اسب بخار می باشد.

شفت :

قطعه ای که چرخش موتور را به پمپ منتقل می کند. شفت الکتروپمپ های معمولا از جنس فولاد ضد زنگ AISI304 می باشد.

مکانیکال سیل:

قطعه ای که برای آب بندی بین شفت و پمپ قرار می گیرد و جلوی خروج آب از درز بین شفت و پمپ را میگیرد.

پروانه :

در الکتروپمپ های سانتریفوژ ، افزایش فشار با عبور آب از قطعه ای به نام پروانه سانتریفوژ ایجاد می شود. با عبور آب از بین پروانه های سانتریفوژ که به شفت الکتروپمپ متصل می باشد، سرعت آب افزایش می یابد. این افزایش سرعت در برخورد با بدنه الکتروپمپ تبدیل به افزایش فشار شده و فشار آب ورودی به این ترتیب افزایش می یابد.

 

آموزش استفاده از WINCAPS/WEBCAPS

WEBCAPS نرم افزار انتخاب الکتروپمپ های گراندفوس تحت Web می باشد و WINCAPS نرم افزار انتخاب الکتروپمپ های گراندفوس تحت سیستم عامل ویندوز می باشد.

برای استفاده از Webcaps به این آدرس مراجعه فرمائید.

پاسخ دهید